Gündem

Uzmanından İstanbul’a çok kritik uyarı! Perşembe ve Pazar günü ‘asit yağmuru’ yağacak

İTÜ Meteoroloji Bölümünden Dr. Deniz Demirhan, İstanbul'da yüksek basınçla birlikte hava kirliliğinin üst seviyede ölçüldüğünü, Perşembe ve Pazar günleri asit yağmuru beklendiğini belirtti. Konuyla alakalı açıklamada bulunan Dr. Demirhan ,"Asit yağmurlarının asfaltlarda bozulmalar, arabalarda, cildimizde ve saçlarımızda etkilerini göreceğiz" dedi.

İstanbul‘da bugün yapılan yüksek basınçla beraber hava kirliliği üst seviyelerde ölçüldü. Perşembe gününe kadar uyarıda bulunan İTÜ Meteoroloji Bölümünden Dr. Deniz Demirhan,uyarısı “Yüksek basıncın olduğu günlerde işlerimizi iç mekanlarda halletmeye itina göstermemiz gerekli olduğunu belirtti .Eğer bu şekilde bir ortamda bulunmamız gerekliyse en azından bir maske yardımı ile solunum yollarımızı koruyabiliriz” dedi.

“AKCİĞERİMİZDE EN İNCE KILCAL DAMARLARA KADAR İLERLEYEBİLİYOR”

İstanbul’da yapılan ölçümlerle birlikte yüksek basınçla beraber hava kirliliği üst seviyelerde ölçüldü. Kağıthane’de hava kirliliği değerlerini ölçen İTÜ Meteoroloji Bölümünden Dr. Deniz Demirhan, maksimum 50 mikrogram olması ihtiyaç duyulan PM10 kıymetini 189 mikrogram, maksimum 25 olması ihtiyaç duyulan PM2,5 kıymetini ise 199 olarak ölçtü. Bu değerlerin artan yüksek basınçla beraber atmosferde kalacağını ve hava kirliliğini artıracağını belirten Dr. Demirhan, “Perşembe gününe kadar güçlü bir yüksek tazyik planlanıyor. Yüksek basıncın anlamı şu anda bulunduğumuz yerde emisyonu olan gazlar atmosferimizde kalıyor ve dağılmıyor. Yüksek tazyik bizlere hem de kesin bir atmosferi de getirir. Yukarı doğru çıkan gazlar bu yüzden yukarıda dağılamıyorlar. Normalde yukarı doğru çıkan gazlar rüzgarın etkisiyle süratli bir halde uzaklaşır. Yoğun olarak hava kirliliğini hissetmeyiz. Sadece şu anda yüksek basıncın etkisiyle bu hava kirliliğini yoğun olarak hissediyoruz. Şu an gözle görülebiliyor. Sadece mühim olan gözle görülmeyen hava kirliliği. Gözle görülmeyenler. Çapı 2,5 mikrometre olan Partiküller Maddelerden (PM) bahsediyoruz. Bunlar fazlaca tehlikeli olanları. Bundan dolayı o denli küçükler ki akciğerimizde en uç noktalara, en ince kılcal damarlara ilerleyebiliyorlar. Bu yüzden koah, astım benzer biçimde hastalılara sebep olabiliyorlar” dedi.

PERŞEMBE VE PAZAR GÜNÜ ASİT YAĞMURU BEKLENİYOR

Dr. Demirhan sözlerini şöyleki sürdürdü: “Perşembe günü bu yüksek basıncın yerini alçak tazyik alacak. Perşembe ve Pazar günü yağış planlanıyor. Şu anda kirli bir atmosferin içindeyiz. Bu şekildeyken yağan yağmur da asit yağmuru olacaktır. Asit yağmurları tüm kirleticileri yere indirecektir. Hava temizlenecek fakat yerde asit yağmurlarının etkilerini göreceğiz. Metallerde korozyon, asfaltlarda bozulmalar, otomobillerde, cildimizde ve saçlarımızda etkilerini göreceğiz. Hava kirliliğinin en mühim sebeplerinden biri evsel emisyonlarımızdır. Bilhassa kış dönemlerinde fazlaca fazla oluyor. Bacalardan çıkan emisyonlar, arabaların egzoz gazları, filtre kullanmayan fabrikalar bunlar yüksek oranda kirleticiler içeriyor. Bunlar bu günlerde atmosferimizde duracak ve bizlere hastalık olarak geri dönecek”Hemen hemen kar beklenmediğinin de altını çizen Dr. Demirhan, “Önümüzdeki Salı gününe kadar kar beklenmiyor. Yüksek basıncı gelmesi ile beraber hatta sıcaklıklar da devasa yükseklikte. Bu yüzden kar beklenmiyor” dedi.

“HER YIL 3,5 MİLYONA YAKIN İNSAN HAVA KİRLİLİĞİ KAYNAKLI SEBEPLERDEN HAYATINI KAYBEDİYOR”

Hava kirliliği sınır değerleri ve İstanbul’da ölçülen değerler hakkında informasyon veren Dr. Demirhan, “Avrupa Birliği standartlarına göre PM 2,5 kıymeti 25 mikrogram(mcg) m3. Fakat şu anda bizim atmosferimizde 125 mcg kadar çıkabiliyor. 22 mcg PM 2,5’a maruz kalırsanız bir paket sigara içmiş oluyorsunuz. Fakat biz gün içinde 125 mcg PM 2,5’a maruz kalıyoruz. Bu da bir günde paketlerce sigara içmekle eş değer  anlamına geliyor. Bu yüzden bu şekilde yüksek basıncın olduğu günlerde işlerimizi iç mekanlarda halletmeye itina göstermemiz lüzumlu. Eğer bu şekilde bir ortamda bulunmamız gerekliyse en azından bir maske yardımı ile solunum yollarımızı koruyabiliriz. Bundan dolayı hakkaten fazlaca mühim tesirleri var. 2012 senesinde Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) tarafınca meydana getirilen bir çalışmada 7 milyon insan hava kirliliği sebebiyle yaşamın kaybetmiş olduğu tespit edildi. Her yıl 3,5 milyona yakın insan hava kirliliği kaynaklı sebeplerden yaşamını kaybediyor. Bunların yüzde 40’ı kalp yetmezliği, yüzde 40’ı nüzul, kalan kişiler de akciğer ve solunum sistemi sorunları sebebiyle hayatlarını kaybediyorlar” diye konuştu. Dr. Demirhan, “Evinizden çıkmadan ilk olarak  yüksek basıncın beklendiği bölgelere bakabilirsiniz. Eğer yeşilse problem yok. Eğer turuncu ve sarıysa çıkarken maske takmak ya da dışarı çıkmamaya itina göstermek gerekir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı