Sağlık

Türkiye’de 5 Ölümden 1’i Kanserden!

Türkiye'de kanser gerçeği gözler önüne serildi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer tarafından gündeme getirilen kanser ölümleri, Türkiye’de oldukça ilgi gördü.

4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer tarafından yayınlanan yeni bir rapor, Türkiye’deki kanser gerçeğini gözler önüne serdi.

Türkiye’deki her 5 ölümden birisinin kanser olduğunu dile getiren Candan Yüceer, Sağlık Bakanlığı’nın artık harekete geçmesi gerektiğini ve göstermelik işler yerine Türkiye’deki bu durumu düzeltecek çalışmalar yapması gerektiğini ifade etti.

Çarpıcı Rapor!

Raporlar pek çok farklı alanda yer bulurken, alarm gibi başlıklar atıldı. Rakamlara göre 2018 yılı içerisinde gerçekleşmiş olan 421 bin 164 kayıtlı ölümün, 83 bin 63’ü kanser nedeniyle. Oransal olarak yüzde 19.7’ye tekabül eden bu oran, her beş ölümden birisinin kanser nedeniyle olduğunu gözler önüne seriyor.

Erkeklerde en çok görülen kanser türü akciğer olurken akciğer kanserini prostat kanseri takip ediyor. Kadınlarda ise %48’lik oran ile meme kanseri ilk sırada yer alırken tiroid kanseri ikinci sırada yer alıyor. Kanser nedeniyle ölen kişilerin yaşadığı alan Marmara geneli. Öyle ki ölen 5 kişiden 3’ü Marmara bölgesinde bulunuyor ve kanser nedenli ölümler bakımından özellikle bu bölge Türkiye’de ilk 10 içerisinde bulunuyor. En çok ölümün görüldüğü bölge ise Kırklareli. Bu bölgede ölüm oranları çok daha artış gösterirken her 4 kişiden bir tanesinin ölüm nedeni kanser.

Ölümler ve kanser hastalıkları ile mücadele yönelik yapılan araştırmalarda ise özellikle bu bölgelerde yeterli tesislerinin olmaması dikkat çekiyor. Yeterli sayıda ve donanıma sahip sağlık merkezlerin olmaması, onkoloji hastanelerinin açılmaması, bu konuya yönelik herhangi bir gelecek planın da olmaması şu an için dikkat çeken en büyük tehlikelerden bir tanesi. Her geçen gün artış gösteren bu oranlar, önlem alınmadığı takdirde çok daha yüksek seviyelere çıkabilir.

Araştırma ile ilgili en dikkat çeken bir diğer detay ise eğitim seviyesi ile ölüm oranları arasındaki bağlantı. Eğitim seviyesi düştükçe kanser nedenli ölüm oranlarının arttığı belirtilirken, ilkokul mezunlarındaki kanser nedenli ölüm oranı % 43.8. Üniversite mezunları arasında bu oran yüzde 6.1’e kadar düşüş gösteriyor. Konu ile ilgili bu noktada belirtilen ve vurgulanan detay ise vatandaşların bilince sahip olarak sağlık taramalarını zamanında yaptırması gerektiği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı