Dünya

Flaş İdlib de Ateşkes Bozdular!

Esed rejimi İdlib’e saldırdı

Suriye’deki Esed rejimi ve İran destekli İLLEGAL gruplar, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içindeki yerleşimlere saldırmaya devam ediyor.

Beşşar Esed rejimi ve İran destekli yabancı gruplar, ateşkesin korunması için varılan Soçi mutabakatına rağmen “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içindeki bölgelere saldırı düzenlemeyi sürdürüyor.

Rejim güçleri, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırlarında yer alan ve Soçi mutabakatı kapsamında ağır silahlardan arındırılan bölgedeki askeri muhaliflerin cephe hatlarına ve sivil yerleşimlere saldırdı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Hama’nın kuzey kırsalındaki Latamine ilçesine, Maarakbe, Lahaya ve Zekat köylerine, Gab Ovası’ndaki Zekat ve Tel Vasit köylerine top ve roket saldırısı düzenlendi.

İdlib Sivil Savunma Müdürü Mustafa Hac Yusuf, rejim güçlerinin İdlib’in farklı noktalarına en az 50 topçu saldırısı düzenlediğini söyledi.

Yusuf, “Bombardıman çeşitli bölgeleri hedef aldı. İdlib’in güneydoğusunda yer alan Barişa beldesi, El Ketibe Mehcura ve Tel Tukan çevresindeki yerleşimler kara saldırılarına maruz kaldı. Saldırılarda can kaybı yaşanmadı.” dedi.

İdlib’de rejim güçlerinin saldırılarında, Soçi mutabakatının imzalandığı 17 Eylül’den bu yana en az 33 sivil öldü, çok sayıda sivil yaralandı.

Rejim güçlerinin saldırıları sürerken askeri muhalifler mutabakat uyarınca belirlenen bölgelerden 10 Ekim’de ağır silahlarını çekmişti.

AYNI DAKİKALARDA YPG DEN ÇAĞRI

YPG’lilerr bakın ne çağrısı yaptılar!

Amerika’nın Suriye’den çekilme kararı almasıyla birlikte YPG’liler Esad rejiminden yardım istemeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmenin ardından Amerikan askerleri Suriye’den çekilmek için hazırlıklara başladı.

ABD’DEN ÜMİDİ KESTİLER

ABD askerlerinin bölgedeki hareketliliği başlarken, YPG’liler de ABD üslerinin önünde eylem yapmaya başladı.Kamışlı’da ise ABD’den ümidini kesen YPG’liler, Esad rejimine yalvarmaya başladı.

ESAD’A ÜMİT BAĞLADILAR

Suriye bayrağı ve Esad fotoğrafı taşıyanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonuna engel olunmasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı