Gündem

Dönerler Çamaşır Suyu İle Yıkanıyor Mu?

Türkiye’de en çok tüketilen yiyeceklerden birisi olan dönerler çamaşır suyu ile mi yıkanıyor? İşte iddialar.

Türkiye’de sadece bir yılda 360 ton tüketilen döner için yeni bir mücadele başlatıldı. Konuyla ilgili detaylı bilgiler aktaran Uluslararası Döner Federasyonu Başkanı Mehmet Mercan, ilerleyen süreçlerde sektöre yeni düzenlemelerin geleceğini açıkladı. Son dönemlerde özelikle her köşe başında yer almayan ve insan sağlığını da tehlikeye atmaya başlayan dönerlerde, merdiven altı üretimler büyük tehlike saçıyor. Bu konuya dair açıklamalarda bulunan Mercan ise tarihi geçen ürünlerin bu tip yerlerde satıldığını ve daha ekonomik olan dönere ilginin de fazla olduğunu belirtti

Virüs Gibi Yayılıyorlar!

Dönere gösterilen ilgi nedeniyle dönercilerin virüs gibi yayıldığını belirten Başkan Mercan, ucuz döner konusunda tüm vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi. Hayvanların sabun sanayisi için ayrılan kısımlarının alındığını ve sabun yağ olarak tanımlanan bu yağların dönerde yüzde 40’lara varan oranlarda kullanıldığını söyleyerek sektöre dair çarpıcı tespitlerde bulunan Mercan, bu durumun insan sağlığı için risk taşıdığını da ifade etti.

Avrupa Sistemi Türkiye’ye Geliyor

Avrupa’da izlenebilir gıda sisteminin uygulandığı dönerde, dönerin hazırlandığı ve hangi etlerin kullanıldığı gibi tüm detaylar etiket sistemiyle takip edilebiliyor. Türkiye’de henüz böyle bir sistem olmadığı gibi yeni düzenlemeler ile birlikte bu sistemin Türkiye’ye getirileceği açıklandı. Bu sistemin getirilmesi ile birlikte Türkiye’deki merdiven altı durumunun sona ereceğini söyleyen Mercan, sadece belirli yerlerde yapılarak dondurulmuş olan ürünlerin kullanılması gerektiğini söyledi.

Döner Fiyatları NE Kadar Olur?

Türkiye’de 100 gram et döner için ortalama fiyat 15 TL olarak açıklanırken, tavuk dönerde aynı rakam 8 TL civarında. Bu fiyatların özelikle yüzde 50 oranındaki yerler için vatandaşların dikkatli olması gerektiği söyleniyor.

Dönerler Çamaşır Suyu İle Yıkanıyor Mu?

Başkan Mercan’ın açıklamalarındaki en önemli kısım ise şöyle; “Son tüketim tarihi geçen ürünleri merdiven altı işletmelere daha ucuz fiyattan veriyorlar. Ben 12 liraya alıyorsam onlar 6-7 liraya alıyor. Çok bakteri üremişse çamaşır suyuyla bunları yıkayıp döner yapıyorlar” dedi.

Bu açıklamalar sonrasında gözler sektör temsilcilerine ve yapılacak düzenlemelere çevrildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı