Dünya

Çin’de Corona virüsü alarmı! 25 Ocak için uyarı yapıldı

Çin’de Corona virüsü alarmı verildi.

Çin’in Wuhan şehrinde görülen ve tüm dünyada büyük bir panik yaratan Corona virüsü için alarm verildi.

Yenilen bir çorbadan bulaştığı düşünülen ve üzerinde çalışmaların sürdürüldüğü Corona virüsü ile ilgili 9 şehir daha karantina altına alındı. Özellikle tatil dönemine denk gelmesi nedeniyle seyahat hareketliliğinin çok fazla olması, alınacak önlemlerin daha geniş bir alanda olmasına neden olurken Çin yetkilileri tarafından yapılan son açıklamalarda 9 şehrin daha karantina kapsamı dahilinde alındığı belirtildi.

Çin’de 25 Ocak Çok Kritik!

Çin’de 25 Ocak tarihinde kutlanacak Çin yeni yılı için de vatandaşlara uyarılar yapılırken herkesin kendi bölgesinde, evinde kalması ve yolculuk yapmaması gerektiği ifade edildi. Şu ana kadar virüs nedeniyle ülke genelinde 26 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, binlerce kişi hastanelerde tedavi altında bulunuyor.

Tıbbi malzeme açısından da sorunların yaşandığı ülkede, yetkili kişiler tarafından vatandaşlara tıbbi yardım çağrısı yapıldı. Özel prefabrik hastanelerin inşa edilmesi ile birlikte binlerce kişi yatak kapasitesi bulunan merkezlerde, hastaların tedavisi sürüyor. Tüm bu çalışmaların yanı sıra virüsün nasıl bir etki yaptığı ve virüse karşı nasıl bir ilacın geliştirilmesi gerektiğine dair de bilim adamları tarafından çalışmaların son hızla devam ettirildiği belirtildi.

14 Kişilik Ekip Kuruluyor

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan diğer bir açıklamada ise 14 kişilik özel bir ekibin kurulacağı belirtildi. Ekibin tek amacı ise virüsün önlenmesinde hangi önlemlerin alınacağının belirlenmesi ve virüsten korunmak adına nelerin yapılması gerektiğinin vatandaşlara aktarılması. Cami gibi kalabalığın yoğun olduğu bölgeler de kapatılırken ülke genelinde virüs alarmı verilmiş durumda.

Bölgedeki vatandaşlara yönelik uyarılar da sürekli yapılmaya devam ediliyor. Herkesin maske takması ve ellerin sık sık yıkanması gerektiği belirtilirken vatandaşların olabildiğince evlerinde kalması söyleniyor. Sadece Çin’de değil Çin’den dünyanın farklı bölgelerine yolculuk yapan kişiler ile birlikte virüsün yayılma riski bulunduğundan dolayı Avrupa Birliği başta olmak üzere pek çok farklı bölgede özel önlemler alınıyor. Türkiye’de se özellikle havaalanları giriş ve çıkışları özel termal kameralar ile takip ediliyor. Şüpheli durumlarda ise en yakın hastaneye sevk edilen kişiler, tedavi altına alınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı