Sağlık

Bulgaristan’da Grip Salgını!

Grip salgını giderek daha tehlikeli hale gelmeye başladı.

Tüm dünyada Çin’de yaşanan virüs olayı konuşulsa da benzer bir durum Bulgaristan’da da başladı.

Yetkili kurumlar tarafından yapılan son açıklamalarda ülke genelinde başlayan gribin ciddi boyutlara ulaştığı belirtilirken, 1300 okulda eğitime ara verildiği duyuruldu.

Tüm Dünyada Grip Salgını Artıyor

Sadece Çin’de değil dünyanın pek çok farklı ülkesinde bu yıl baş gösteren grip salgını, ciddi bir sağlık probleminin ortaya çıkmasına neden oldu. Yaşanan hastalıkların hızlı bir şekilde yayılması bu konuda önlem almayı zorlaştırırken özellikle Bulgaristan’da yaşanan son örneklerde, 1300 okulda eğitim ve öğretime ara verilmek zorunda kalındı.

Salgın hastalıklar uzmanı Prof. Dr. Mira Kojuharova tarafından yapılan açıklamalarda grip salgınının çok ciddi boyutlara ulaştığı belirtilirken ülke olarak bu konuda önlem alınabilmesi adına özellikle okulların tatil edilmesine karar verildiğini söyledi. Salgından etkilenen şehir sayısı 14’e yükseldi. Bu şehirler merkez olmak üzere tehlikeli tüm bölgeler için kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Özellikle olaya hızlı bir şekilde müdahale edilmesi, olayın daha fazla yayılmasına engel olurken ülkede tam anlamıyla seferberlik ilan edildi.

Salgından etkilenen kişi sayısının çok fazla olsa bu konuda önlem alınmasını zorlaştırdığı gibi tüm ülkede hastaneler için özel hazırlıklar yapılmaya başlandı. Enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıklar hastaneleri ön plana çıkartılırken izole edilmiş özel odalar düzenlenerek hastalar bu bölümlerde kabul edildi

Tüm Operasyonlar Durduruldu!

Ülkedeki tüm planlı ameliyatlar bir sonraki emre kadar iptal edildi. Hamile olan kadınların dahi rutin kontrolleri ertelenirken virüs bulaşmasını önlemek adına evlerde durulması önerildi. Şu anda salgına odaklanmış olan ülkede, hasta ziyaretleri dahi yasak durumda. Başkent Sofya, grip salgınının en çok görüldüğü şehirlerden birisi olurken her yerde maske takılarak önlemler alınmaya çalışılıyor.

Özellikle okullarının kapatılması, salgının yayılmasına karşılık büyük bir destek sağladığı gibi önümüzdeki dönemlerde de bu konuda sürecin devam edeceği ve virüs salgınının ülke genelinde normal seyrine girene kadar benzer tedbirlerin alınacağı açıklandı. Özellikle hava kirliliği ve virüslerin artan baskısı nedeniyle ülkede maske ihtiyacı da en üst seviyeye çıkmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı