Sağlık

Aşı Yaptırmayan Aileler İçin Uzmanlardan Salgın Uyarısı

Sağlık alanında aşı yaptırmayan aileler, salgın riskini giderek arttırıyor. Uzmanlardan konuyla ilgili uyarı geldi.

2017 yılında yayınlanan verilere göre Türkiye’de aşı yaptırmama konusunda ciddi bir eğilim söz konusu. Resmi verilere göre son 7 yıl içerisinde 23 bin aile çocuklarına aşı yaptırmamayı tercih ederken, 7 yıl önce aşı yaptırmayan aileler için rakamların 183 olması, ciddi bir artış olduğunu gözler önüne serdi. Bu konuda yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda ise uzmanlardan arka arkaya uyarılar gelmeye başladı.

2 Farklı Grup Aşıyı Reddediyor

Sağlık uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye’de 2 farklı kesim tarafından aşı yaptırılmadığı belirtildi. Buna göre dini nedenlerden dolayı aşı yaptırmayan ailelerle birlikte postmodern olarak tanımlanan ve aşıların zararlarını düşünen aileler bu konuda risk taşıyor. Sağlıkçılar, postmodern ailelerle yaptıkları görüşmelerden olumlu bir sonuca varılabildiğini söylerken, bilgilendirmeler ile birlikte bu ailelerin çocuklarına aşıların yapıldığını belirtiyor. Fakat dini nedenlerden dolayı aşı yaptırmamayı tercih eden aileler bu konuda ikna olmadığı gibi aşı yaptırmama kararlılıklarını sürdürüyor.

Aşı yaptırılmaması nedeniyle başta kızamık olmak üzere pek çok farklı hastalığın ve salgının ortaya çıktığı Türkiye’de risk günden güne artıyor. Dini gerekçelerle çocuklarını aşılardan korumaya çalışan aileler, aşıların günah olduğunu ve çocuklarına zarar verebileceğini düşünüyor.

Aşı Yaptırmayan Aileler İddiaları Gerçeği Yansıtmıyor

Sağlık alanındaki tıp uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda ise bu tip gerekçeler gerçeği yansıtmıyor. Ailelerin en büyük gerekçelerinden birisi de kızamıktan dolayı çocukların ölmediğine inanması.

Konuyla ilgili en önemli açıklamalardan birisi Türk Tabipler Birliği Başkanı Sinan Adıyaman tarafından yapılırken, Adıyaman yaptığı açıklamada başta kızamık olmak üzere pek çok hastalıkta ciddi bir şekilde artış olduğunu söyledi.  Adıyaman açıklamalarını resmi verilerle desteklerken açıklamalara göre 2017 yılında 69 olarak tespit edilen kızamık hastalığında 2018 yılında sayı 510’a, 2019 yılında ise bir önceki döneme göre 5 kata varan bir artış yaşanarak 2 bin 666’a yükseldi. Sadece 1 yıllık süre içerisinde 5 kat artış yaşanan bu rahatsızlık salgın halinde çok daha fazla çocuğu tehdit ediyor.

Uzmanlar, salgın haline dönemden durumun aşılama yoluyla önlenebileceğini vurgularken, devlet tarafından bu konuda düzenleme yapılması gerekliliği gündeme getiriliyor. Aşı ile ilgili bu ikilem, uzun zamandan beri Türkiye gündeminde yer alsa da gerek hükümet gerekse de partiler nezdinde şu ana kadar karşılık bulamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı