Gündem

Ankara’daki Karantina Hastanesi Görüntülendi

Çin'de görülen koronavirüs salgını sonrasında Türkiye'deki önlemler artırıldı.

Çin’de yaşanan salgın sonrasında burada bulunan Türkler özel bir uçak ile Türkiye’ye getirilmişti. Türkiye’de karanti altında tutulacak olan vatandaşlar için özel bir bölüm oluşturulurken konu ile ilgili paylaşılan fotoğraflarda bu özel hastane görüntülendi.

Sağlık Bakanından İlk Açıklamalar

Konu ile ilgili ilk açıklamalar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılırken Koronavirüs Bilim Kurulu’nun bugüne kadarki değerlendirmeleri de açıklamada aktarılmış oldu.

Çin’in Wuhan kentine giden ve buradan 32’si Türk, 42 yolcu ile geri dönen uçaktaki tüm kişilerin karantina altına alındığı belirtildi.

Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde oluşturulmuş olan karantina bölümünde tedavi altında olan vatandaşlar, tüm tetkikleri yapılarak anbean takip ediliyor. Bugüne kadarki süreç içerisinde herhangi bir belirtinin olmadığını ve tahlillerin de temiz çıktığını belirten Sağlık Bakanı Koca, her bir hastanın özel tek kişilik odalarda kaldığını ve izole edilmiş bu ortamlarda vatandaşların sürekli takip altında tutulduğunu ifade etti.

Çin’den gelen kişilerde şu ana kadar herhangi bir hastalık tespitinin olmadığını da özellikle vurgulayan Sağlık Bakanı, ilk alınan numunelerdeki sonuçların da negatif olduğunu belirtti. “Dünyada benzeri olduğunu bilmediğimiz bir uygulama” şeklinde tanım kullanan Sağlık Bakanı tüm kullanılan aparatların dahi bir kerelik olduğunu ve tüm önlemlerin bu sayede alındığını aktardı.

Karantina 14 gün sürecek 

Sağlık bakanı Koca’nın yaptığı açıklamalarda en çıkan dikkat çeken detaylardan birisi de sonuçlar negatif olsa dahi karantinanın 14 gün dolana kaldırmayacağı yönündeki ifadeleri oldu. Açıklamalara göre karantina için 14 günlük periyot tamamlanacak ve ardından alınacak tahlil ve kesinleşmiş sonuçlara göre daha sonraki süreç planlanacak.

Tüm dünya genelinde koronavirüs için ciddi önlemler alınırken Türkiye’de bu alanda yapılan tüm çalışmalar kamuoyu tarafından takdir ediliyor. Havaalanlarındaki termal kamera sisteminin de devam edeceğini ve bu konuda tehlike geçene kadar Türkiye genelinde çalışmaların süreceğini belirten bakan, yapılan bu çalışmalar ile birlikte Türkiye’deki vatandaşların tehlikelerden korunacağını ve virüsün Türkiye sınırlarından girmeden salgından vatandaşların uzak tutulacağını söyledi.

Şu anda sadece Çin’den gelen yolculara yönelik havaalanlarında kontroller sağlarken Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, gerekli görüldüğü takdirde bu ülke sınırının aşılabileceğini ve farklı ülkelerden gelen vatandaşlara yönelik de önlemler alınabileceğini ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı